NEW YORK - De Amerikaanse luchtvaartbedrijven American Airlines en US Airways hebben een slag gewonnen in hun strijd met de Amerikaanse autoriteiten over hun voorgenomen fusie. Donderdag stemde een faillissementsrechtbank in New York in met het fusieplan, dat American Airlines uit zijn faillissement moet redden.
Vorige maand gaf het Amerikaanse ministerie van Justitie aan het samengaan van beide bedrijven te willen blokkeren. Volgens de autoriteiten is de fusie, waarmee de grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld zou worden gecreëerd, slecht voor de concurrentie in de sector. Daarnaast zouden ook Amerikaanse mededingingswetten worden overtreden.
De instemming van de rechter betekent niet dat het plan daadwerkelijk kan worden uitgevoerd. Daarvoor is nog altijd toestemming van de autoriteiten nodig.
Levensvatbaar
De rechter oordeelde dat het fusieplan levensvatbaar is als de overheid het groene licht geeft. Bij twee eerdere pogingen om instemming te krijgen oordeelde de rechtbank nog dat er te veel twijfels rond het plan bestonden. AMR, de moedermaatschappij van American Airlines, schrapte nu onder meer de eerder voorgestelde vertrekbonus van 20 miljoen dollar voor zijn topman Tom Horton.
Volgens American Airlines en US Airways heeft hun beoogde fusie vooral voordelen voor klanten en levert de operatie een jaarlijkse winst op van 500 miljoen dollar (375 miljoen euro).
AMR werd eind 2011 bankroet verklaard. Crediteuren van het bedrijf krijgen volgens de plannen bij de fusie 72 procent van de aandelen in de combinatie, de overige 28 procent van de aandelen is beschikbaar voor de aandeelhouders van US Airways.
Datum rechtszaak bekend over fusie American en US Airways (members)
(c) ANP